Výzva: Projekty vhodné pro Soutěž E.ON Energy Group očima žáků základních škol aneb tak to vidím já
Energetická společnost E.ON
Region

Celorepubliková

Oblast

Dokumentační

Datum

16.12.2024-31.1.2025

TECHcoinů

10

Výzvu je možné plnit jako jednotlivec nebo skupina – třída. Žák – jednotlivec nebo skupina plní tuto výzvu za podpory svého pedagoga/mentora.

Termín trvání výzvy: 16. 12. 2024 – 31. 1. 2025

POZOR Seznamte se správně s pravidly Soutěže, jaký formát má mít projekt přihlášený k této soutěži E.ON Energy Globe – soutěž | E.ON

Tato výzva je evidována jako aktivita Technikiády, a proto bude také tokenizována a její aktivní účastníci/žáci za její splnění získají zápis do své elektronické evidence dovedností a herní body TECHcoiny.

Cílem tohoto úkolu je

  • buď představit některý z tipovaných projektů Výzvy E.ON Energo Group – výzva č. 1 této výzvy (pokud se žák/žáci této výzvy zúčastnili)
  • nebo se zabývat projektem, který již byl do Soutěže E.ON Energo Globe přihlášen v minulých letech https://www.eon.cz/energy-globe/minule-rocniky/.

Zajímá nás, jak žáci ve věku základní školy tyto projekty a jejich význam pro ochranu životního prostředí, úsporu energií a udržitelný rozvoji vnímají. Zajímají nás názory této mladé generace v rámci kontaktu s reálným prostředím realizací zaměřených na toto téma. Jde vlastně o jistou konfrontaci toho, co víme, že by se mělo dělat a toho, co již děláno je.

Obsah úkolu:

Úkol lze realizovat dvěma způsoby:

  1. Žáci (jednotlivci nebo třída či skupiny) si ze svých tipů do soutěže E.ON Energy Group vyberou některý z projektů, které si vybrali pro přihlášení do této soutěže a krátce ho představí ze svého pohledu. Proč si myslí, že by měl být projektem patřícím do této soutěže, případně projektem, který by měl vyhrát.

NEBO

  1. Žáci si vyberou některý z projektů minulých ročníků E.ON Energy Globe, a tento krátce představí ze svého pohledu, proč si myslí, že by je projektem patřícím do této soutěže, projektem, který má svou realizací přesah v rámci ekologie, udržitelnosti a pozitivní dopad na jejich budoucnost.

 

  1. Informace, které ke své prezentaci o projektu žáci potřebují mohou získat osobním kontaktováním a komunikací s osobou, která o tomto projektu za danou firmu, organizaci, město či obec ví nejvíce. Nebo se se zástupcem firmy, organizace, obce nebo města dohodnou, že žáci vytvoří dotazníkový formulář (ti starší v elektronické podobě) a takto si získají potřebné informace k prezentaci daného projektu. Formáty získávání informací, zda to bude návštěva zástupce daného projektu, který si vybrali k prezentaci, přímo v jejich třídě, nebo navštíví žáci realizátora projektu, případně zvolí jiný formát (dotazníkové šetření), je ryze na žácích a jejich mentorovi.

 

  1. Výslednou prezentaci je potřeba zpracovat dle technického zadání a nasdílet do našeho virtuálního prostředí.

Formát prezentace (splnění úkolu) – výstup:

Prezentace vybraného projektu může být realizována formou

  • Video
  • Prezentace v pdf nebo ppt formátu s doprovodným textem nebo namluveným slovem.

Každá přihlášená prezentace bude oceněná 10 TECHcoiny a 10 nejlepších v rámci této výzvy budou naceněny bonusem 20 TECHcoinů navíc.

Reportáž může každý jednotlivec poslat pouze 1, stejně tak třída nebo skupiny.

Ve skupině musí být všichni žáky základní školy. TECHcoiny budou přiděleny všem ve skupině. Při skupinové reportáži si rozdělte role a dejte je do titulků reportáže. Nezapomeňte zde uvést také svého mentora – je součástí každého týmu. I u tohoto úkolu platí bod o statutu mentora.

Úloha mentora:

Mentor žáka/žáky nejen zastupuje, ale hlavně pomáhá jako průvodce daným úkolem a poskytuje podporu žákovi nebo třídě/skupině. Jeho úloha je vůči žákům partnerská, pozitivní a vstřícná. V případě Výzvy Technikiády je mentorem pedagog nebo rodič. Toto zadání vychází z GDPR a není možné ho nijakým způsobem v rámci soutěže obejít. Bez uvedení kontaktu mentora nebude možné tip nebo plnění úkolu evidovat.

U „Výzvy“ bude v platném přihlašovacím e-mailu, ať již se jedná o aktivitu, kterou realizuje žák-jednotlivec nebo třída-skupina, potřeba vždy uvést také kontakt na daného mentora žáka.

Struktura reportáže, videa nebo prezentace (co by nemělo chybět):

  1. Představte název projektu, kdo je jeho realizátorem (název firmy, organizace, město, obec…, kde se nachází).
  2. Popište krátce daný projekt a proč si myslíte, že naplňuje zadání být účastníkem Soutěže EO.N Energy Gloub.
  3. Čím si myslíte, že jeho aktivní realizace je pro vaši budoucnost důležitá.
  4. Představte sebe: jako reportéra(prezentujícího, jako realizační tým, případně jiným vhodným způsobem ohledu na formát, který jsi si vybral nebo si ho vybrala třída/skupina.

Co ve videu nebo prezentaci určitě nesmí chybět?

  1. Úvodní titulek – název videa (reportáže), prezentace.
  2. Závěrečný titulek nebo sdělení – kdo reportáž dělal a v jaké roli (v případě skupinové práce).

Vlož/te pak video, prezentaci do tohoto formuláře.

PAMATUJ/TE – délka reportáže, videa a prezentace NEMÁ být delší než 2 minuty. Správný „prezentující či reportér“ si to pohlídá a dokáže za tuto dobu sdělit vše podstatné a zároveň zaujmout své diváky. Věříme, že ty to dokážeš taky.

Ty nejlepší tvůrce reportáže, videa, prezentace čeká mimo TECHcoiny a dárky, také další překvapení.

 

Využijete Výzvu TECHNIKIÁDY k netradičnímu získání nových dovedností, seznámení se s zajímavými tématy spojenými s reálných prostředím dnešního světa. Hrajte hru, u které se můžete učit i bavit.

Budete-li mít jakékoliv dotazy k této výzvě napište nám na e-mail technikiada@technikiada.cz, rádi se s vámi spojíme a odpovíme na ně.